First minute co to znaczy
Słownik turystyczny wyróżnione

First minute – co to znaczy?

First minute co to znaczy ?

     Szukając wakacji pewnie nie raz trafiłeś na sformułowanie FIRST MINUTE i pewnie nie raz zastanawiałeś się co to tak naprawdę znaczy. W tym poście Ci to wytłumaczę! Terminy jakimi posługuje się branża turystyczna, bardzo często zaczerpnięte są z j.angielskiego. Nie raz widziałem klientów, którzy w zabawny sposób przekręcali te nazwy (o tym też będzie post), jednak nie każdemu jest do śmiechu, gdy tak naprawdę nie wie z czym ma do czynienia. First minute, to termin, którym określa się oferty turystyczne dostępne w sprzedaży z dużym wyprzedzeniem czasowym. W dosłownym tłumaczeniu oznacza „pierwsza minuta”. Można to tłumaczyć również jako pierwszy dzwonek do zakupu wakacji. Oferty first minute pojawiają się już we wrześniu i dotyczą sezonu letniego, roku kolejnego. Obrazując to na przykładzie, już we wrześniu 2016 roku, można było zarezerwować wakacje na miesiące lipiec i sierpień roku 2017. Organizatorzy w zamian za wcześniejsze dokonanie rezerwacji, odwdzięczają się klientom licznymi bonusami. Do głównych należą:

  • Rabaty od ceny katalogowej nawet do 45%
  • Zniżki dla dzieci
  • Gwarancje niezmienności ceny
  • Dodatkowe rabaty dla stałych klientów
  • Dodatkowe ubezpieczenia w cenie (od kosztów rezygnacji, chorób przewlekłych itd.)
  • i całe mnóstwo innych uzależnionych od organizatora i jego pomysłowości

first minute - co to znaczy?

     Szacuje się, że ok. 2 mln Polaków wybiera się na wakacje zagraniczne z organizatorami turystycznymi. Zatem nie ma się co dziwić, że na długo przed rozpoczęciem sezonu organizatorzy rozpoczynają walkę o turystów. Dzięki takim zabiegom są w stanie ocenić dużo wcześniej czy ich oferta nie potrzebuje korekty. Zdarza się bowiem tak, że dany kierunek sprzedaje się tak dobrze w trakcie trwania oferty first minute, że organizatorzy dokładają nowe hotele lub terminy. Zdarzają się również sytuacje odwrotne. Sprzedaż jest na tyle słaba, że można wycofać kierunek bez straty pieniędzy oraz nadszarpywania wizerunku. Oferty z promocji first minute z reguły trwają do końca marca.

First minute – kiedy najlepiej kupować?

Na to pytanie odpowiadam w tym wpisie – First czy last. Wyjaśniam w nim również czy w ogóle warto kupować wczasy z dużym wyprzedzeniem i na co zwracać szczególną uwagę.

Szukasz wakacji

Please wait...