first minute czy last minute
Słownik turystyczny wyróżnione

First minute czy last minute?

First minute czy last minute ?

To pytanie zadaje sobie każdy, kto podjął decyzje o wyjeździe na wakacje. Są wśród nich nie tylko moi klienci, ale jak widać również Ty, skoro trafiłeś na tę stronę. Kupować wczasy już czy zaczekać? Na co się zdecydować? Co będzie dla Ciebie korzystniejsze i dlaczego warto poradzić się w tej kwestii eksperta? Na te i inne pytania, odpowiem Ci w teksie poniżej.

Jak już wytłumaczyłem we wcześniejszych wpisach ( first minute oraz last minute co to znaczy), są to diametralnie od siebie różne oferty i przeznaczone dla zdecydowanie innych klientów. Na wybór wakacji w promocji first minute składa się sporo czynników, które nie zawsze są łatwe w analizie. Doświadczony agent turystyczny jest bowiem w stanie nie tylko rozpoznać potrzeby klienta, ale spojrzeć na temat zakupu wakacji kompleksowo. Podjecie decyzji o wyborze wakacji z oferty first minute oraz jej atrakcyjność, będzie zależała nie tylko od gratisów i rabatów, które przyznaje organizator, ale również od sytuacji, jaka ma miejsce na świecie, kierunku który wybieramy oraz terminu.

First minute czy warto ?

Oczywiście, że warto, ale jak zawsze w takich sytuacjach, doradzam zrobienie dokładnego rekonesansu i analizy własnych potrzeb. Jakie są przewagi promocji first minute nad tymi z last minute? Przede wszystkim jest to oferta skierowana w dużym stopniu do rodzin z dziećmi oraz większych grup. Jak bowiem łatwo się domyślić, nie znajdziemy miejsc dla 12-osobowej grupy znajomych na dwa dni przed wylotem. Nie będzie ich ani w samolocie, ani w hotelu i to niezależnie od terminu. Również rodziny biorące pod uwagę rezerwacje wakacji w sezonie, powinny zainteresować się ową promocją. Jeżeli myślisz o wypoczynku w takich miejscach jak Grecja, Bułgaria, Hiszpania czy inne europejskie kraje, a także Turcja, Maroko czy Egipt, to musisz mieć świadomość, że tych lepszych hoteli z infrastrukturą przygotowaną pod dzieci zwyczajnie nie będzie już w sprzedaży. Pokoje w nich zostaną wyprzedane na dużo wcześniej przed Twoim planowanym wylotem na urlop.

Trochę inaczej ma się sytuacja w krajach uznawanych w Polsce za potencjalnie niebezpieczne. Podjęcie decyzji o wylocie do któryś z państw w północnej Afryce (Egipt, Tunezja, Maroko), czy do Turcji, nie należy do łatwych, ale jeżeli już się zdecydujesz, to nie ma pośpiechu. Zainteresowanie tymi kierunkami jest na tyle nikłe, że warto wstrzymać się z zakupem (nie dotyczy garstki bardzo dobrych hoteli, które uznawane są za legendarne i sprzedają się zawsze, niezależnie od sytuacji na świecie).

Edit: NIEAKTUALNE, Turcja, Maroko oraz Egipt dołączyły do reszty. W roku 2018, branża prognozuje Turcję na drugim miejscu w klasyfikacji ilości rezerwacji. 

Kiedy kupować wakacje z promocji first minute?

Jak najwcześniej! Organizatorom bardzo zależy na tym, żeby klienci rezerwowali wakacje, gdy tylko pojawi się oferta. Dzięki temu mogą na bieżąco wprowadzać do niej korekty. W zamian za to solidnie się odwdzięczają! Jeżeli planujesz wakacje z dziećmi, to absolutnie zawsze skorzystasz na tym finansowo. Niektórzy organizatorzy w ramach walki o klienta, potrafią w zależności od wieku twoich pociech, przyznać dla nich dwa miejsca gratis w hotelu. W dodatku wybór ofert jest znacznie większy. Często w styczniu czy lutym nie ma już niektórych obiektów w sprzedaży. Osoby podróżujące w grupach (kilka rodzin lub grono przyjaciół), obligatoryjnie powinny podjąć decyzję o dokonaniu rezerwacji na kilka miesięcy przed wylotem. Nie ma absolutnie żadnych szans, żeby udało im się coś „upolować” w last minute.

Co z osobami podróżującymi po 2-4 osoby?

Jeżeli planujesz wypoczynek w lipcu lub sierpniu w takich krajach jak Grecja, Bułgaria, Hiszpania, Albania czy Cypr, to również powinieneś dokonać rezerwacji dużo wcześniej. Nie dlatego, że nie będzie miejsc w last minute, bo będą, ale dlatego, że te najlepsze hotele będą już niedostępne. Wykupią je rodziny z dziećmi. W ofercie zostaną same słabe hotele, których sprzedawcy nie polecają swoim klientom lub nieliczne dobre obiekty, ale w wysokich cenach.

Dla kogo last minute?

No dobrze, w takim razie dla kogo jest last minute? To przede wszystkim oferta dla osób, które mając wolne zawody, mogą sobie pozwolić na wakacje z dnia na dzień i nie mają sprecyzowanych planów na swój urlop. Jeżeli klientowi jest bez różnicy do jakiego kraju pojedzie na wakacje, a jego głównym kryterium jest słońce i plaża, to może sobie swobodnie pozwolić na szukanie promocji w last minute. To również oferta dla osób, które nie mogą zaplanować urlopu z dużym wyprzedzeniem. Nie każdy ma ten komfort, zwłaszcza osoby prowadzące jednoosobowe biznesy.

Są też tzw. „myśliwi”. Oni polują na oferty najkorzystniejsze cenowo i to jest dla nich najważniejsze kryterium. Nieważne dokąd, byle jak najtaniej. Nie mam absolutnie nic przeciwko tego typu aktywności turystycznej, tylko proszę mieć na uwadze, że W WYSOKIM SEZONIE (LIPIEC, SIERPIEŃ) OFERT LAST MINUTE NIE MA! Zostają same słabe hotele, a te co są nadal dostępne, podnoszą bardzo ceny mając świadomość tego, że i tak sprzedadzą wszystkie pokoje. Ofert last minute najlepiej szukać w miesiącach maj-czerwiec, październik-grudzień. W tym terminie, można trafić naprawdę bardzo dobre promocje.

 

Jeżeli jesteś zainteresowany przygotowaniem oferty, możesz nas odwiedzić w naszym biurze w Kaliszu, skontaktować się za pośrednictwem formularza na stronie lub telefonicznie.

first minute czy last minute

 

Szukasz wakacji

Please wait...