La Gomera co warto zobaczyć
Co zwiedzić wyróżnione

La Gomera – Co warto zobaczyć?

La Gomera co warto zobaczyć?

     Gdzie leży wyspa La Gomera? Tak mogłoby brzmieć pytanie za milion w popularnym teleturnieju. Będąca trochę na uboczu, niemal zupełnie okrągła, mniejsza siostra popularnych wysp archipelagu Kanarów. Ten urokliwy skrawek Ziemi, ukryty pośród wód Oceanu Atlantyckiego, nie leży na szlaku turystyki masowej i być może właśnie to powoduje, że jest taki magiczny. Bez wątpienia jest w nim coś niezwykłego i nieuchwytnego. Mówi się, że małe jest piękne i w tym przypadku jest tak z pewnością. Poszukujący ciszy i spokoju, znajdą go tu pod dostatkiem. Naładowanie akumulatorów, wyczerpanych codziennym stresem i problemami, przyjdzie nam na La Gomerze z łatwości. Jednego dnia możemy przemierzać bajkowe szlaki wytyczone pośród zjawiskowych lasów wawrzynowych, by kolejnego wylegiwać się na dzikiej plaży. Każdy miłośnik natury i dzikich ostępów wróci do domu oczarowany i pochłonięty tym miejscem w całości.

Niezwykły charakter Gomery potęguje fakt, że to właśnie tutaj, swój ostatni przystanek przed odkryciem Ameryki miał najsławniejszy odkrywca w dziejach ludzkości – Krzysztof Kolumb. Być może on również, tak jak dzisiejsi turyści szukał spokoju i ciszy, przed wyprawą w nieznane. Pewnie mu się udało, bo to drugie przerywa jedynie wiatr, niosący ze sobą szum fal lub odgłos…gwizdów. Tak, gwizdów! To unikalny w skali świata, język zwany Silbo, którym posługiwali się prehistoryczni mieszkańcy wysp – Gaunczowie. To od nich przejęli go i zastosowali na własny użytek, hiszpańscy osadnicy. Dźwięk gwizdu, potrafi być słyszany nawet z odległości 8 km, dzięki czemu idealnie sprawdza się w tym górzystym terenie. Jest do tego stopnia istotnym elementem kultury wyspy, że w 2009 roku UNESCO postanowiło wpisać go na listę dziedzictwa niematerialnego. Do dzisiaj zresztą starsi mieszkańcy potrafią się nim posługiwać, a włodarze kultywują go poprzez nauczanie w szkołach. No dobrze, ale co można zobaczyć na wyspie? Jest tego naprawdę sporo. Poniżej 5 autorskich propozycji wybranych przeze mnie.

Szukasz wakacji

La Gomera – co warto zobaczyć?

1. La Gomera to raj dla piechurów. Na wyspie wydzielono ponad 650 km szlaków. Część z nich wydzielono w Parku Narodowym Garajonay ze zjawiskowymi lasami wawrzynowymi. Jedna z najbardziej magicznych atrakcji wyspy.

La Gomera co warto zobaczyć
Fot. Shutterstock.

2. Punkty widokowe – każdy z nas je uwielbia. Zwłaszcza takie, które zapierają dech w piersiach i powodują, że człowiek ma chwilę na refleksję. Na La Gomerze  jest ich całkiem sporo, jednak jeden szczególnie mocno zapada w pamięć. To Mirador De Abrante – zdecydowanie dla osób o mocniejszych nerwach. Nie każdy zdecyduje się stąpać nad przepaścią 🙂 Warto również odwiedzić punkt – Los Roques.

La Gomera co warto zobaczyć
Fot. Shutterstock.

3. Plantacje bananów. Nie każdy ma możliwość zobaczenia ich na żywo. Tutaj można zrobić to bez problemu. Wyspa słynie z tego, że produkuje spore ilości bananów oraz cytrusów.  Można również podejrzeć jak rosną mango, cytryny i pomarańcze.

La Gomera co warto zobaczyć
Fot. Shutterstock.

4. San Sebastian – stolica. Chcąc poznać wyspę dokładnie, nie obejdzie się bez spaceru po tym urokliwym miasteczku. Dwie godziny wystarczą, żeby objeść je wzdłuż i wszerz, jednak zachęcam żeby zatrzymać się tu na dłużej. Klimat i atmosfera miasta, sprzyjają relaksowi. Pobyt tutaj, może Wam wyjść tylko na dobre.

La Gomera co warto zobaczyć
Fot. Shutterstock

5. Pueblo de Aguro – „cukierek La Gomery”. Tak nazywana jest przez mieszkańców ta fantastyczna mała miejscowość.  Położona 30 minut drogi od stolicy wyspy, gwarantuje niezapomniane doznania widokowe oraz historyczne. Położenie na naturalnej platformie widokowej, sprawia, że można stąd obserwować jeden z najpiękniejszych widoków – na Teneryfę i jej wulkan Teide!

La Gomera co warto zobaczyć
Fot. Shutterstock.

 

Chcąc wybrać się  na wyspę musisz wiedzieć o tym że:

Lotnisko na La Gomerze, jest za małe, żeby mogły na nim lądować samoloty odrzutowe (takie którymi lata się na wakacje z Polski). Istnieją jednak dwa inne sposoby żeby się tam dostać. Pierwszy z nich, to przelot na Teneryfę i następnie skorzystanie z wewnętrznych linii lotniczych, które używają samolotów turbośmigłowych lub skorzystanie z promu, który wypływa z miejscowości Los Cristianos na Teneryfie. W obu przypadkach będzie to dodatkowa atrakcja.

 

Rezerwuj wczasy na Teneryfie

Please wait...

Comments are closed.