Lanzarote co warto zwiedzić
Co zwiedzić wyróżnione

Lanzarote – Co warto zwiedzić?

Lanzarote co warto zwiedzić?

Lanzarote, to wyspa niezwykła. Położona najbardziej na północ i jednocześnie najbliżej Europy z pośród największych wysp archipelagu, nie przypomina niczego z czym moglibyśmy się zetknąć na starym kontynencie. Fantastyczna przyroda, zjawiskowe plaże oraz wyczuwany w atmosferze wyspy – duch legendarnego artysty, architekta i ekologa Cesara Manrique, sprawia że jest ona wymarzonym miejscem na odpoczynek. Stworzona przez zjawiska wulkaniczne, zachwyca surowością krajobrazów, dziewiczą przyrodą i wszędobylskimi stożkami wulkanicznymi. Dzięki działalności Cesara Manrique, zachowała możliwie najdzikszy charakter. Rzeźbiarz, przez lata swojej działalności robił wszystko, żeby sprzeciwić się agresywnej komercjalizacji Lanzarote, dzięki czemu jej stan obecny zachwyca spokojem i naturalnością. To za sprawą jego sprzeciwu, wyspa uniknęła losu Gran Canari czy Teneryfy, a jej krajobraz nie jest zakłócony przez wysokie hotelowe molochy. Prosta architektura, biały kolor fasad wraz z bajkową pogodą, koją zmysły przybyłych nań turystów.

Zastanawiasz się co zwiedzić na wyspie? Poniżej kilka autorskich propozycji, tego co warto zwiedzić na wyspie. Zapraszam do lektury.

1. Park Narodowy Timanfaya.

Tego absolutnie nie może zabraknąć w żadnym planie zwiedzania wyspy. Największą atrakcją Lanzarote jest jej przyroda! W parku Timanfaya poczujesz ją każdymi zmysłami! Centralnym punktem tego księżycowego krajobrazu jest wygasły wulkan Islote de Hilario. Na jego szczycie znajduje się restauracja zaprojektowana przez Manrique Césara, w której można zjeść ryby i mięso grillowane wykorzystując do tego ciepło pochodzące z wnętrza wulkanu. Będąc w parku możesz się również wybrać na wielbłądzie safari startujące w miejscowości Yaiza.

Lanzarote co warto zwiedzić
Park Narodowy Timanfaya. fot. Shutterstock.

2. La Graciosa.

Ta maleńka wyspa na północ od Lanzarote, kusi wspaniałymi plażami i spokojną atmosferą. Jeżeli lubisz spacery i aktywność fizyczną, to koniecznie musisz kupić bilet na prom i popłynąć w to miejsce. Po dniu aktywności możesz zatrzymać się w jednej z kilku błogich restauracji zlokalizowanych na wybrzeżu. Zanim jednak dotrzecie na wysepkę, zatrzymajcie się koniecznie na punkcie widokowym Mirador Del Rio w północnej części Lanzarote. Położony 479 metrów nad poziomem oceanu, powoduje że widok, zapiera dech w piersiach. Jeżeli chcecie powiększyć swoją kolekcję zdjęć o bajkową scenerię, to lepiej zrobić nie możecie!

Lanzarote co warto zwiedzić
Widok na La Graciose z Mirador del Rio. fot. Shutterstock.

3. Plaża Papagayo.

Jeżeli zastanawiałeś się kiedyś jak może wyglądać raj, to tutaj zobaczysz jedną z jego wersji. Na południowym krańcu wyspy, pośród formacji skalny półwyspu Papagayo, leży obłędna plaża o białym piasku, z dostępem do krystalicznie czystej i turkusowej wody. Ten całkowicie chroniony, dziewiczy fragment wyspy, skłania do refleksji nad pięknem przyrody i nieskończonej wyobraźni Matki Natury. Jedna z najpiękniejszych scenerii na wyspie!

Lanzarote co warto zwiedzić
Plaża Papagayo. fot. Shutterstock.

4. Jardin de Cactus.

Kaktusowy ogród. Jedna z wielu kreacji, stworzonch przez miejscowego artystę-legendę César Manrique. Przez wiele lat swojego życia robił wszystko, żeby zachować dziewiczy wygląd wyspy. Ten niezwykły ogród zaprojektował w formie amfiteatru w kraterze wygasłego wulkanu. Znajduje się w nim ok. 10 tys. kaktusów z ponad 1400 gatunków. Ogrodu nie sposób nie zauważyć. Przed samym wejściem, stoi bowiem metalowy kaktus dzieła Cesara o wysokości 9 metrów. Z daleka widać również wiatrak na terenie ogrodu.

Lanzarote co warto zwiedzić
Jardin de Cactus. fot. Shutterstock.

5. Winnice w La Geria.

Chronione i unikatowe w skali świata miejsce. Mieszkańcy Lanzarote w bardzo pomysłowy sposób, poradzili sobie ze skutkami erupcji wulkanu, który przykrył materiałem skalnym oraz piroklastycznym, najżyźniejsze tereny wyspy. Postanowili dokopać się do gruntów, które sprzyjają uprawom roślin. Wszystkie krzaki winorośli posadzili w zagłębieniach i otoczyli niewysokim murkiem w celu ochrony przed wiatrem. Dzięki temu uzyskali wspaniałe warunki do produkcji przepysznego wina – Malvasia. Oczywiście jak twierdzą – najlepszego na Świecie 😉 Sama uprawa winnych krzewów, tworzy niezwykłą mozaikę kontrastujących ze sobą barw zielonych roślin, z czarnymi glebami. Wraz z Muzemu Winiarstwa, stanowi absolutnie jedna z największych atrakcji!

Lanzarote co warto zwiedzić
Winnice w La Geria. fot. Shutterstock.

6. Jaskinia Jameos del Agua.

Jedna z najbardziej fascynujących atrakcji na wyspie. Zaprojektowana – jakżeby inaczej, przez Cesara Manrique, jest mieszaniną wzornictwa, geologi i architektury. Przekształcił on kilka podziemnych komnat w ogromne 600-osobowe audytorium ze wspaniałą akustyką. Dzięki temu, odbywają się tu koncerty jazzowe, występy muzyczne, sceniczne oraz opery, które przyciągają tłumy zainteresowanych. W jednej z jaskiń (Jameo Grande) urządzono basen z krystalicznie czystą wodą i białym dnem. Widok kontrastujących ze sobą barw otoczenia i basenu, pobudza zmysły 🙂

Lanzarote co warto zwiedzić
Zjawiskowy basen w Jameos del Agua. fot. Shutterstock.

7. Miasta.

Nie samą przyrodą Lanzarote słynie. Ludzie również przyłożyli rękę do jej wizerunku. Warto więc poświęcić trochę czasu na zwiedzanie licznych miast i miasteczek. Koniecznie należy odwiedzić Teguise, Puerto del Carmen, Playa Honda, Playa Blanca, stolicę wyspy Arrecife, rolniczą osadę Harię czy najdalej na północ wysuniętą wioskę rybacką wraz z portem – Orzola.

Lanzarote co warto zwiedzić
Costa Teguise – jedna z najbardziej turystycznych miejscowości na wyspie. Fot. Shutterstock.

 

Lanzarote co warto zwiedzić? Mam nadzieję, że już wiesz!

 

Zarezerwuj wakacje na Lanzarote

Please wait...

Comments are closed.